FAQ - často kladené otázky

V tomto přehledu najdete odpovědi na otázky, které naši klienti nejčastěji kladou. Týkají se jak materiálového složení pracovních oděvů, tak jejich řešení, provedení a vlastností. Najdete zde také informace ohledně dopravy a logistiky. Další informace získáte v blocích věnovaných servisu textilu a servisu čistoty a pořádku. Pokud zde nenajdete potřebné údaje, kontaktujte nás prosím, rádi vám vaše dotazy zodpovíme.

 
1. Materiál oděvů

V první části odopovědí na nejčastěji kladené otázky se věnujeme materiálu, z něhož jsou zhotovovány pracovní oděvy.

Jsou lepší oděvy z bavlny nebo ze směsových materiálů?
Oba materiály mají své pro a proti. Záleží tedy na tom, kterým vlastnostem dáváte přednost a které nepovažujete za podstatné.

Oděvy ušité ze 100% bavlny jsou příjemné na nošení a dobře sají pot. Při praní se mohou vyvařovat. Nevýhodou je jejich větší srážlivost, menší stálobarevnost a brzká ztráta tvaru (vymačkají se kolena, lokty apod.). Jsou tedy vhodné tam, kde má pohodlí přednost před vzhledem. Například v horkých provozech. Bavlněné oděvy se také používají tam, kde je třeba omezit působení statické elektřiny, pokud zde nejsou přímo předepsány speciální antistatické oděvy.

Vlastnosti oděvů ušitých ze směsového materiálu (bavlna a polyester) závidí na poměru přírodního a umělého vlákna ve směsi. Obvykle se používají poměry 35/65, 50/50 nebo 65/35. V průměru se dá říci, že umělá vlákna omezují odvádění potu a pro některé lidi mohou být při styku s kůží nepříjemná. Na druhé straně jsou směsové materiály stálobarevné, drží tvar a mají větší životnost.

Dobrým kompromisem se nám tedy jeví směsový materiál s poměrem bavlny a polyesteru 50/50, který optimálně spojuje výhody obou typů vláken.

Liší se cenově pronájem směsových a bavlněných oděvů?
Nijak významně. Směsové materiály jsou sice o něco dražší, ale protože vydrží déle než bavlněné, cena se v případě pronájmu vyrovná. Při současném růstu ceny bavlny se navíc rozdíly mezi pořizovacími cenami stírají, takže zajímavější začíná být směs.

Je možno si pronajmout i oděvy se speciálními vlastnostmi?
Určitě ano. Nejčastěji jde o oděvy svářečské (s nehořlavou úpravou), antistatické, vodovzdorné, kyselinovzdorné. Pronájem je navíc výhodný i z toho důvodu, že těmto oděvům je zapotřebí věnovat více pozornosti. Například ne každý ví, že nehořlavá úprava svářečských oděvů má omezenou životnost, danou počtem čištění, který je zapotřebí hlídat. Nebo že speciální oděvy se musí odborně opravovat s použitím totožných materiálů. Že klasické mofosy se nesmí prát atd…

Jak je to s materiálem ložního prádla a ubrusů?
Nejčastěji s epoužívají různá provedení z bavlny, ale začínají se už také prosazovat směsové materiály. V případě ubrusů jsou nabízeny i třeba materiály s vodoodpudivou úpravou. Podle vašich požadavků vám předložíme návrhy a vzorky.

 
2. Střih oděvů

Střih a vzhled pracovních oděvů samozřejmě každého zaměstnavatele zajímá. V druhé části se proto zaměříme právě na ně.

Zvykli jsme si na oděvy, které teď používáme. Můžete nám pronajmout stejné, nebo máte svůj standard?
Standardní řešení bývá obvykle levnější, ale pokud vám střih a provedení vašich stávajících pracovních oděvů vyhovují, přizpůsobíme se a pronajmeme vám stejné. Můžeme také prodiskutovat, co vám vyhovuje a je pro vás důležité a navrhnout pak některá zjednodušení nebo úspornější řešení, pokud je pro vás nižší cena důležitá.

Máme některé specifické požadavky, třeba na počet a umístění kapes, můžete nám vyhovět?
V žádném případě se nemusíte svých požadavků vzdávat. Pokud nejsou z hlediska výroby a užívání oděvů nereálné, ušijeme oděvy podle vašich potřeb. Běžné je například našití kapes pro umístění identifikační karty a čím dál tím častější jsou také kapsy na mobily. V potravinářském průmyslu zase reagujeme na požadavky vnitřních kapes, kalhot bez knoflíků nebo vybavení oděvů kovovými zipy či druky, které zachytí detektory kovů.

Můžeme si vymyslet cokoliv?
V podstatě ano, pokud je to technicky proveditelné. Vždy ale musíte mít na paměti, že taková řešení obvykle oděvy i službu prodražují. Například barevné odlišení oděvů pro různé provozy je sice efektní, ale menší série jsou pochopitelně dražší a přestupuje-li pak pracovník z provozu do provozu, musí se kompletně převléci a dostat nový oděv.

Nevíme, jaké si vybrat ložní prádlo a příslušenství, hlavně barevně. Poradíte nám?
Můžeme vám navrhnout barevné řešení odpovídající interiéru a zaměření vašeho podniku. Dáme vám na výběr vzorky.

Nemáme se střihem a vzhledem oděvů žádné zkušenosti. Navrhnete nám je?
Ano, uděláme vám návrh podle vašich podmínek a potřeb, nebo vám předložíme standardní vzorky a dohodneme jejich případné úpravy.

Můžeme si navržené oděvy nějak vyzkoušet?
Připravíme vám funkční vzorky, které můžete v provozu otestovat. Následně je pak podle vašich připomínek upravíme.

Naši pracovníci nevědí, jaké mají velikosti. Co s tím?
Pokud se vám podaří pracovníky alespoň natřikrát shromáždit, přijedeme a změříme je nebo jim dáme vyzkoušet vzorové oděvy. Jinak vám také můžeme poskytnout tabulku velikostí a vy si pracovníky změříte sami.

Co když někomu nový oděv nesedí?
Po prvním vyzkoušení má možnost buď oděv vyměnit za jiný (větší, menší), nebo si ho nechat upravit (zkrátit rukávy nebo nohavice, zmenšit nebo rozšířit v pase apod.). Tyto úpravy jsou zdarma.

Co když po čase zjistíme, že by nám lépe vyhovoval jiný střih a provedení (například kalhoty s laclem místo kalhot do pasu)? Je možné je vyměnit?
Ano, ale doba výměny bude závislá na typu a provedení oděvů. U standardních může proběhnout rychle, u specifických oděvů a nestandardního střihu musíte počítat s tím, že oděvy budou nahrazovány postupně v rámci obměny obnošených kusů.

 
3. Sběr a výdej, doprava

Jak to všechno funguje z pohledu logistiky, to se dozvíte ve třetí části FAQ.

Nabízíte samoobslužné skříňky pro sběr špinavých oděvů a výdej čistých?
Ano, pronájem skříněk může být součástí našich služeb. Informace o skříňkách najdete v naší nabídce pronájmu skříněk.

Rádi bychom měli servis včetně skříněk, ale máme obavu, že se nám nikde nevejdou.
Nejdříve se můžeme s vámi podívat po vaší firmě, kde by se skříňky daly umístit. Pokud by se skutečně vhodný prostor nenašel, budeme hledat jiné řešení. Například kombinaci samoobslužného sběru špinavých oděvů a ručního výdeje čistých.

Kdo obsluhuje skříňky?
Pokud zákazník nemá vlastní skříňky a vlastní pracovníky na jejich obsluhu, zajišťujeme manipulaci my. U malých firem obsluhuje skříňky řidič, ve větších náš pracovník, který do firmy na několik hodin týdně dochází.

Můžeme si skříňky koupit sami?
Samozřejmě. Pak vám můžeme zajistit - pokud budete chtít - jejich obsluhu.

Co když budeme chtít pronájem oděvů ukončit? Co bude se skříňkami?
Záleží na tom, co si dohodneme ve smlouvě. Pokud budete chtít skříňky odkoupit za zůstatkovou cenu, vyjdeme vám vstříc. Nebudete-li mít o ně zájem, jednoduše je odvezeme.

Trochu jiná situace je v případě velkých firem, které podepisují smlouvy na dva nebo tři roky. Zde buď vyžadujeme závazek odkupu, pokud smlouva nebude obnovena, nebo účtujeme pronájem tak, aby byly skříňky za dobu trvání smlouvy amortizovány - což samozřejmě vyjde dráže.

Pokud nebudeme chtít skříňky, co nám nabídnete?
Chcete-li sběr a výdej zajišťovat sami (například vlastním pracovníkem), poskytneme vám na špinavé oděvy transportní vaky, čisté pak přivezeme zabalené ve fólii podle vaší potřeby tak, aby mohly být co nejjednodušeji vydány - tedy třeba po střediscích nebo i v balíčcích pro jednotlivé pracovníky.

Jak to funguje u prádla?
Na sběr špinavého prádla vám můžeme nabídnout buď transportní vaky, nebo klecové vozíky. Čisté prádlo pak dodáme buď volně v balících (zabalených ve fólii), nebo tyto balíky uložíme opět do klecových vozíků. Závisí to samozřejmě i na přístupu do vašeho podniku. Tam, kde se s vozíky nedostaneme, naložíme a vyložíme prádlo ručně.

Jak často provádíte rozvoz?
Rozvážíme jednou týdně. V některých případech přepravujeme oděvy i prostřednictvím sběrné služby, také obvykle jednou za týden. V případě, že je nutné jezdit častěji, například v potravinářských provozech, se s vámi dohodneme na vhodných intervalech.

Jsme od vás hodně vzdáleni. Neprojeví se to na ceně?
Ne, v rámci České republiky je cena dopravy stejná. Samostatně ji ovšem neúčtujeme, je zahrnuta do ceny pronájmu nebo údržby pracovních oděvů. Jiná situace je u zákazníků za hranicemi - tam se ceny počítá individuálně podle vzdálenosti.

 
Pro více informací nás prosím kontaktujte:
E-mailem nebo telefonem
Formulářem
 

Další informace: